Renoveerimis päevik. Köök

Oh kui kaua olen ma seda postitust tahtnud kirjutada. Ma arvasin, et ma jõuan selleni PAAAAAALJUUUU varem.. Aga no asjad ei liigu päris nii nagu tahaksid.

Nagu ma vist mainisin, siis augustis käisime me juba Lätis ikeas oma kööki ostmas. Planeerisin ma miljon üks erinevat varianti. Küll paigutasin ühte pidi ja teistpidi jne. Lõpuks sai, nagu ta sai.

Selle köögi, renoveerimine on olnud üks pikemaid protsesse siin. Esiteks oli meil vaja kelder lögast puhtaks teha. See on täpselt köögi all, nii et sellega tuli ennem tegeleda. Löga ehk siis vanad puust riiulid, mis olid keldrisse jäänud, aga kuna sinna tuli vesi sisse, siis need oli kõik ära mädanenud.

Kelder puhas, valasime põrandat kõrgemaks, et vesi sisse ei tuleks. See tehtud, saime lõpuks põrandale toestud talad alla panna. Seda sellepärast, et see põrand oli valatud ja oli ajapikku vajuma hakanud. Nii et pidime talad panema, et seda rohkem ei juhtuks.

Ma ei mäleta, kas me võtsime ennem põranda plaadid üles või hiljem ,kui talad juba all olid? Igatahes sinna vahele jäi põranda üles võtmine. Need plaadid olid nii lahti, et A jooksis sõrgkang maas, ja plaadid lihtsalt lups lendasid.

Nii talad all, saime lõpuks keldri luuki ringi tõsta. Vana luuk oli nii lolli kohapeal, mis võttis potensiaalset kapikohta ära. St sinna tulebki kapp, kus varem luuk oli. Uue augu tegime pliidi juurde. Suht uksest sisse ja kohe on luuk. Tundus kõige normaalsem koht selleks.

Igatahes.. Vana luuk kinni pandud, uus auk juurde tehtud, saime põranda tasaseks valada. Me ehk siis A ja mu vend. Paraleelselt tegid nad ka magamistuba. Laelauad ja parket.

Sinnavahepeale jäi meil kolimine. Veranda lammutamine, uuesti üles ehitamine. Veranda voodrilaua panemine jne jne jne. IGasugu muuuud asjad vajasid rohkem tegemist, kui köök, nii et jah ..

23 oktoober saime endale lõpuks kraanikausi. Nii et saime seal külma veega nõusid pesta. Enne seda oli vana hea kausis logistamine ja solgivee välja viimise meetod. AGA kraanikausist tuli ainult külm vesi. Mis tähendas et mu käed said retsilt kannatada.

Lõpuks oktoobri lõpuks või novembris suure kiusamise peale sain ma sooja vee.

28 november sai lõpuks köögiaken ringi tõstetud, mis tähendaaaaaaas, et LÕPUKS saab hakata kipsitama jne.

JAHAH!

Siia vahele nüüd tuli veranda ja vannitoa lae uuesti villast puhastamine, kuivatamine ja siiis sai sinna kile/paber peale. Mina sama aeg sain majale jõulutesid ümber panna ja muud asju sättida.

2 jaanuar tegin köögi lõpuks nii palju tühjaks, et A oleks saanud hakata kaablisooni sisse tegema.

3 jaanuar, hakkas A lõpuks köögi elektriga tegelema. Tegi sooned sisse, vedas kõik vajalikud juhtmed valmis, kuhu mis minema peaks. Planeeris ja joonistas ja. Ühesõnaga. Mitte minu dela.

9 jaanuar, sai LÕPUKS kipsiga alustatud. Õhtuks oli akna sein kipsitud. Ja natuke ka kõrval seinu. St, see sein kus varem magamistoa uks oli, sai lõpuks villa vahele ja sai ka ühe kipsi seina juba.

10 jaanuar, ei saanud nii palju kipsitatud kui oleks lootnud. Kraanikausi tagune sein võttis megalt aega. Tuletan meelde, et kööki tuli 2kihti kipsi. Kraanikausi taguse seinaga pidime ettevaatlikud olema, et kui ajutist kraanikaussi eest tõstame, et me sealt äravoolu kuskilt lahti ei tõmbaks. Sest kui see oleks juhtunud, siis palju õnne. Kogu vajalik kupatus jääb nüüd vannitoas plaaditud seina taha.

Õnneks saime kraanikausi edukalt eemaldatud. Siis oli vaja mitmes jupis kips panna, sest vee voolikud tulid algsest seinast ettepoole, nii et kipsisisse pidi mitu auku juurde tegema ja seda sinna seina istutama.

Samuti oli just seal taga suht palju juhtmeid, nii et nende jaoks oli ka vaja auke teha ja neid sealt läbi tõmmata jne. Ühesõnaga natuke rohkem nokitsemist ja sättimist ja rihtimist.

Sama aeg, kui A selle seinaga seal mässas, siis mina sain pahteldustöödega alustada. Seekord teen laiska pahteldust, ehk siis kuhu kapid ette tulevad, need jäävad nii nagu nad praegu on. Ma ei hakka oma aega sellepeale raiskama, et need ilusaks pahteldada ja lihvida. Need kohad mis välja jäävad, need teen ilusaks ja krundime ära ja siis vaatame, mis värvi me need seinad seal teeme. Arvatavasti kas hele-hele hallid või lihtsalt valged. Sest mööbel tuleb tume, siis.. Ühesõnaga jah.

Tegelikult tahaks hirmsasti pilte jagada, kõigest sellest mis siin oli ja mis me siin teinud oleme ja kogu sellest protsessist agaa.. See on ikkagi meie kodu. Ja kuna ma suhteliselt anonüümselt siin sellest räägin, siis kodu jagamine reedaks kõvasti, kes ma olen haha 😀

16 jaanuar- Etapp köögi lagi. 15ndal tuli mu vend meile, et saaks meid köögiga aidata. Nii et 16ndal alustasid nad siis lae tegemisega. Eeltöö võttis jälle rohkem aega. Ja kuna lauad olid ka magamistoa jäägid, siis sai seal kohati jupitada. St siis üks pikk laud ja siis väike jupp otsa. Siis uuel real väike jupp ja siis pikk laud otsa, et ei jääks ainult ühele poole see nö poolitus koht. Sellest jäi muidugi veits puudu. Siis nad võtsd vannitoa valmis lauad ja lõikasid sealt paraja pikkuse lauad endale. Ma sisemiselt lihtsalt nutsin selle peale.

Aga valmis see lagi meil sai 17ndal. Ma tegin nii hea söögi eelmisel õhtul, et me kõik olime pärast koomas diivanil, nii et neil jäi töö pooleli 😀 Kui vend meie juurest ära läks, siis hakkasime A’ga parketti maha panema. Rääkis, et hakkab üksi panema, agaaaa tore oli, et ma ikka abis olin haha 😀 Nii et nüüd on köök juba teist nägu ja annab juba ilusa toa mõõdu välja hihi.

18ndal tegin viimased pahteldused ja lihvimised.

19ndal kruntisin esimese kihi. Lootsin juba hommikul seda teha, aga kuna meie värvid kõik jäid talli.. Siis olid need KÕIK jääs. Nii et ma ei saanud oma krunti kasutada. A käis linnas tööl ja sai õnneks õhtul uue tuua.

20ndal kruntisin teise kihi. Tulemus jäi palju puhtam, kui esimese kihiga. Agaaaa õhtul lambi valgel lihtsalt üks koht akna kõrval NIIII KARJUB uut pahtli kihti. Ma ei tea kas ma enam hakkan pahteldama, sest tegelikult sinna tuleb seinapaneel, siis sinna üles tuleb imur, ma ei tea kui suur see tuleb. Ja siis sinna üles tuleb ehk ruloo.. Nii et.. Ma ei tea kas mul on mõtet pahteldada enam haha 😀 (Ps ma kirjutan seda jooksvalt. Täna on 21, kui ma seda kirjutan, seega ma veel mõtlen kas ma pahteldan või ei) Aa.. A ostis lõpuks valamu ja segisti ka ära. Nii et motivatsiooni laks oli meeeeletu 😀

21 jaanuar. Ma pahteldasin. Aga .. seis jäi ikka suht sama 😀 Aga sellest hoolimata.. Hakkasin ma lõpuks värvima. Üks samm lõpp tulemusele lähemal.

22 jaanuar. Teine kiht värvi seina. Tulemus jäi ilus, nii et ma võtsin terve ülejäänud päeva hoogu, et hakata kappe kokku panema.(Tegelt värvisin veel soojamüüri ja tegin süüa. Tahtsin kotlette teha, aga võtsin hoopis vanaema verivorstid sulama, mitte hakkliha) Kas te saate aru, kui rasked need kastd on?? Täitsa lõpp. Oleks siis et keegi tooks need tuppa. Eii, ma pidin need ise välja kaevama ja tuppa ka tarima veel. Pimedas. ÜKSI. Nagu.. Hea ajastus härral, et tööga kuskile ära minna 😀 Aga sain õhtul 2 kappi kokku, 2 tõin tuppa valmis, et kui saan siis panen need ka kokku, aga kui poiss magama läks, ei hakanud enam kolistama ja vaeva nägema.

23 jaanuar. Saime kõik alumised kapid kokku. Tegelikult oligi need kaks kokku panna mis tuppa tõin, 1 mis oli veel teiste asjade alla jäänud ja siiiis suur ahjukapp. Härra ütles mulle, et ma oleks võinud sellest alustada, kui küsisin et kas hakkan kokku panema neid. MMMMHMHHHHH! Te ei kujuta ette kui raske see kast oli, kus see kapp sees oli. OMG. Härra sai käruga kuidagi ukse ette veetud ja siis kahekesi pidime tuppa edasi tooma. Need kaks sammu tekitasid juba raskusi, huvitav kuidas ma sellest oleks alustada saanud või üldse üksi tuppa toodud? 😀 Sellel päeval mässas A veel sellega, et need seinale saada. Akna juures oli nuputamist, sest noh.. aken. Ja aknale ei kinnita ju kapi siine 😀

24 jaanuar mässas A terve päeva, et kapid seinale saaks. St see sein siis kus kraanikauss oli. Siis tegeles tasapinnaga. Need mõlemale poole peale ja siis oli vaja kohe ka kraanikausi koht välja lõigata. Sellega läks juba tükk aega. Siis kraanikauss paika, segisti ja oligi õhtu käes. Nüüd veel pliidile auk välja lõigata ja sahtlid siis lõpuks paika panna. Siis saaks juba ülemiste kappidega tegeleda.

*vähe täpsustuseks siis, et meil on nüüd otse seinast vaadates ahjukapp, siis 60 cm lai kapp, siis 40 siis uuesti 60(pliidi kapp)(siin seinas on ka aken. Täpselt ahju kõrval siis, ehk siis 60 ja40se kohal), siis tuleb nurk ja siis teise seina edasi on üks 40cm, siis 60cm valamukapp ja tühiauk, kuhu tulevikus tuleb nõudepesumasin ja sinna edasi tuleks siis meie külmkapp. L kujuga köök siis.

25 jaanuar,natuke enne 00’i saime kahe kapiga hakkama. Ma tegin päeval eeltööd ja tõin kõik ühe kapi asjad valmis, panin kappi, et kui tegemiseks läheb siis kõik on ühes kohas ja saab kohe võtta.(st siis et kõiks üheks kapiks vajalikud jupid panin ma sinna avasse, kuhu need kuulusid) Siis umbes poole neljast alustasin esimese kapiga. Või noh.. riiuliga? Sahtlitega? Sest need on väljatõmmatavad sahtlid kõik. Igatahes. Kuna esimest korda.. siis ei läinud kõik nii sujuvalt nagu võiks. Esimese riiuli kokku panek ja paigaldus läks umbes 1,5h. Jõhker. Siis teisega läks kiireminei, umbes tund. Kaks paneeliga sahtlit.(Ehk siis kaks suure paneeliga sahtlit. Alumine on üks suur sahtel ja üleval sahtlis olid veel 2 väikest sahtlit) JAAAAA siis need ei hakkanud kokku, sest üks oli liiga kõrgel. Ehk siis kui A koju sai, parandas ära. Seal raamatus on iga rea kohta mingi õpetus, nii et ma panin kogemata vale õpetuse järgi kokku. Aga parandatud sai. Nii et jeii.. (Tegu siis 60cm laia kapiga)

Siis kiiruga söök valmis. See aeg kui söök jahtus, ma tegin veel ülemised sahtlid valmis ja panin siinidele, nii et kaheksaks oli vist üks kapp siis nö koos. Siis vaatasin, et oh aega veel on, et paneks siis ahju kapi ka juba kokku. Käsi juba soe, läks esimeste sahtlitega suht ruttu. Muidugi üks vend pani vimkat ja ei tahtnud kuidagi sujuvalt oma soones joosta, nii et A pidi jälle oma abikäe ulatama.

Siis jõudsime nii kaugele, et saime juba ahju peale panna. JEEEEEE! Te ei kujuta ette, kui kaua ma olen seda hetke siin oodanud. See on nagu.. Unistuse täitumine. USKUMATU!

Ahjule veel üks riiul peale, siis sai ülemise ukse ette panna ja sinna vahele ka riiulid. Mõtlesin et sama aeg, kui A seal nendega tegeleb, siis ma äkki hakkan juba järgmist kappi tegema.. Aga no olgem ausad. Mu käsi on sellest kruvide kruvimisest NII läbi, et kui me lõpuks oma köögiga ühele poole saame olen ma üks musklimägi valmis.

Selleks õhtuks saimegi ahjukapi ja selle kõrval oleva kapi valmis. Rohkem lihtsalt ei jõudnud.

Seee eest 26 jaanuar alustasin juba ühe aeg sahtlite kokku panemisega. Esimene läks libedalt. Pooleteise tunniga olid kõik sahtlid koos ja õiges kohas. Siiis mõtlesin et teen selle kraanikausi kapi valmis, agaaaa seal oli vaja suured paneelid teistmoodi ette panna kui teistel. Seega selle välja nuputamine läks tükkaega. Siis oli sinna veel vaja sisse üks sahtel panna, aga kraanikausi torud olid natuke suuremad kui seal Ikea enda omad vist, nii et see sahtel ei läinud täitsa kinni. Reaalselt mingi millimeetrite mäng. Ja siis oli vaja sinna üles kuidagi üks paneel panna, aga midagi kuidas seda kinnitada või kuidas kinnitada ei olnud. Paneel siis sinna sahtlis kohale, kuhu sahtel ei oleks elus mahtunud , aga mis siis kataks selle kraanikausi põhja? No saate ehk aru küll 😀 Nii et see jäi sinna ette panemata. Siis oli vaja süüa teha ja teiste kappidega mässamine jäi natuke unarusse.

Söök valmis ja kõht täis söödud, asusin kappidega edasi mässama. Järgmiseks võtsin käsile kraanikusi kõrval oleva 40 laia kapi. Seal oli samasugune uks nagu valamukapil, ehk siis teise süsteemiga, kui teises seinas olevatel sahtlitel. Valamukapp ja see 40 lai kapp, seal on siis kõrgem paneel ja üks väiksem paneel üleval. See kõrgem paneel siis oli teise süsteemiga kinnitatav kui teised. Ehk seal oli vaja lisa vidinaid juurde kruvida ja mässata. Naaskliga mingeid lisa auke ette teha, et saaks asju sisse kruvida.. Ja mida teha kui naasklit ei ole?? Tuleb loominguliselt läheneda, ehk siis leidsin kuurist noolemängu noole, keerasin sealt selle taguse ära ja kasutasin seda teravat nõela osa naasklina 😀 Igatahes, see läks juba ludinal, nii et kella 11 ajaks oli vist tehtud, nii et mul oligi jäänud ainult pliidi kapp teha.

A veel lõikas samal õhtul sinna pliidi augu ka välja tasapinda ja pani selle paika. Nii et motivatsioon oli see kapp ka siis täitsa valmis saada. Kell oli 23 läbi, kui ma veel kaalusin et kas ma hakkan seda kokku panema või ei, aga samas nukker oleks olnud seda järgmiseks päevaks jätta. Nii et ma võtsin ennast kokku ja panin selle ka kokku. Nii et kella 1 aeg olid kõik alumised kapid kokku pandud.

Te ei kujuta ette, kui kuradi läbi mu käed on. Mu muskel on vist 3 korda suurem, kui enne seda möllu 😀

27 jaanuar. Valmukapi puuduv väike paneel oli silmale nii riivav, et ma pidin sellele jälle loominguliselt lähenema. Kuna see sahtel, mis algselt minema pidi, ei mahtunud… võtsin ma selle sahtli lahti. Võtsin ääred, mis siinidel jooksma pidid ja panin selle paneelile külge. Alguses kartsin, et kui hästi nad pidama jäävad, et kas nad on nii tugevalt et ma neid siinidele panna saan, aga need jäid väga stabiilselt sinna külge. Siis keerasin siinid õigele kõrgusele kapi külge. Jube vastik oli tagant keerata neid, sest kraanikuss jäi natuke ette, aga tehtud sain ja siis lükkasin paneelid siinidele.. Geenius noh. Kunagi peab sinna mingit liimi vms panema, et seda lahti tõmmata ei saaks, aga praegu käib kah.

Paneeli jama lahendatud likvideerisin meie papihunnikut, mis esikut vallutas. Poole esikust oli lihtsalt kastide all. See on see, kui iga jupp on eraldi sisse pakitud.

Siis tarisin tallist ülemise kapid osad tuppa ja panin need kokku. Vedasin jooksvalt papi hunnikut eest ära, et eelmiste õhtute asi ei korduks 😀

Sain kõik kapid kokk, nii et kui A’l tööpäev lõppes pani ta siini seina ja pani kapid kõik paika. Siis jäid kapiuksed ette panna. A mässas nende süsteemidega (vajutad uksele peale ja uks hüppab lahti). Tema panin neid kappi sisse ja mina siis samal ajal panin ustele teise vajaliku osa külge, et need kokku hakkaks siis 😀 Igatahes saime kõik kapiuksed ette ja riiulid sisse ja..

Kui poiss õhtul magama läks, olid meil kõik kapid koos ja valmis sisustamiseks. Kuna köök oli nii läbimõeldud, siis ei pidanud väga keerutama, et mis asi kuhu läheb. Ehk siis sain kõik oma tavaari ilusti ühe õhtuga ära paigutatud. Ühed kombaini kastid ja nipet näpet on veel ära panna, aga suuremosa on kõik juba omal õigel kohal.

Ehk siis.. Meie köök on nüüd enam-vähem valmis. Pisitikupesad on veel panna. Ahi ja pliit on vaja ühendada. Külmik on vaja sisse vedada ja ühendada ja ongi nagu.. kõik? Liistudest ja nendest me veel ei räägi, sest see on noh.. Aega on 😀

Käisin öösel veel vetsus ja no nii veider oli köögist mööda jalutada. Nii ilus ja.. Meie oma! Nagu woww..

Kartsin vahepeal, et äkki valisin liiga tumeda köögi, et kas jääb äkki liiga.. Aga eii. Ma olen hetkel ülimalt rahul sellega.

Lõpetuseks ütleks, et aega võttis, aga asja sai. Lõpuks on mul ruumi köögis ringi toimetada. Tasapinda on, kus asju laiali laotada ja tükeldada ja küpsetada ja. Oeh. LÕPUKS!!! 😀

Järgmiseks projetkiks on meil vist esik. Ja vb jooksvalt ka vannituba? Seal on veel vaja natuke pahteldada, siis värvida ja siis põrand üle töödelda ja lauad lakke panna.Seal nüüd vist jääb laudu puudu, sest A ja mu vend laenasid sealt, et köögi lagi lõpuni saaks.

Vannitoas oli meil vahepeal uputus. Kardin mis meil ajutiselt on praegu, see oli meil teibitud, et vesi üle ei tuleks, aga sealt hakkas see lahti tulema ja tuli ikka vesi üle, nii et põrand sai märjaks. Nüüd vahetasin teibi välja (spets vannitoa mingi veekindel teip, sinist värvi ja mega tökats liimiga) ja nüüd ei ole üle tulnud kuskilt ja põrand on kenasti kuivaks jäänud.

Ja noh esikus on vaja veel kipsi seina panna. Kilp seina. Siis pahteldada, siis lihvida, värvida. Siis lagi. Siis põrand. U know the thrill.

Vot. Teate nüüd, mida järgmisel korral oodata. Teie C.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s